Alkolizm Nedir ?

25 Temmuz 2017

Alkol bağımlısı, uzun süre ve alışılmışın dışında alkol alan, alkole bağlı olarak ruhsal-bedensel-toplumsal sağlığı bozulan, buna karşın durumunu değerlendiremeyen, değerlendirse bile alkol alma isteğini durduramayan, tedaviye gereksinimi olan bir hastadır. Bir başka tanımında ise, alkolün işine engel olduğunu değil de işinin alkol almasına engel olduğunu düşünmeye başlayan kişiyi alkol bağımlısı olarak görür.

Alkollü içkilere kişinin tutkunluk derecesinde bağlı olması durumuna alkolizm denir. Kişinin sürekli ve çok miktarda alkol alarak bunun sonucunda davranış değişikliği göstermesidir. Sonunda kişi kendisine hakim olamayacak kadar bağımlı hale gelir ve kendini kaybetmeye başlar. Kişi artık alkolsüz yaşayamayacak hale gelmiştir. En basit anlamda kronik ve aşırı alkol alınmasıyla oluşan hastalıktır.

Alkolizmin farmakolojik ve psikolojik tanımı, gittikçe artan dozlarda alkol alma isteğidir. Alkolizmi tanımlamak için en belirgin sinyal kişinin davranış şeklidir.

Modern tıp, alkolizmi sebebi bilinmeyen belirgin anatomik işaretleri olmayan ve alkol bağımlılığıyla ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlar.

Alkolizm, alkol bağımlılığının alkol kullanımında denetim yitimi ile birlikte toplumsal, yasal, ruhsal ve bedensel sorunların bulunduğu, süregelen ve ilerleyici bir hastalık olarak tanımlanır.

error: