Genç farelerin öğrenme yeteneklerini sınırlamanın tek bir yolu var: Onları, beyni inşa eden DHA’dan (DHA bir omega-3 yağ asididir) mahrum bırakmak. Japon araştırmacıların gösterdiği şey budur. Deneylerde hamile fareleri, içinde yeterli seviyede omega-3 olan ve olmayan besinlerle beslediler. Yavru farelere doğduktan sonra, onlara öğrenme testi uyguladılar.

Yüksek oranda balık yağı ile beslenmiş olan iki aylık yavru fareler çok iyi sonuç aldılar; üç denemeden sonra öğrenme testinde % 100 başarılı oldular. Bunun tersine, omega-3 balık yağı olmayan bir beslenme şekli izleyen annelerin yavruları çok aptaldılar. Yirmi denemeden sonra bile, bu farelerin sadece % 30 ya da % 40’ı verilen görevi başarabildiler. 
Kısadan hisse; annelere uyarımdır; Hamile ve emziren kadınların mutlaka günde 300 miligram DHA almaları gerekir. Eğer bunu balık yiyerek alamıyorsanız, mutlaka takviyelerle almalısınız. Unutmayın yararlı yağlardan yoksun olmak bebeğinizin beyninde geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilecek yetersizliklere neden olabilir.

Dr.Ali Gök

iletişim        +90 (212) 571 57 97 +90 (535) 713 02 77