Kan şekeri (glikoz) ve beyniniz hakkında bilmeniz gereken  üç önemli şey:

  1. Beynin optimum düzeyde çalışması için, kanınızdaki glikoz seviyesinin ”normal” olmasını sağlayın; aşırı yüksek ya da düşük glikoz beynin çalışmasını tehlikeye atar.

  2. Kan şekeri seviyesindeki dalgalanmalar, düşünmenizi ve ruh halinizi düzenlemenize yardımcı olur. Kanınızdaki glikoz miktarı, hafızanızı, öğrenme kapasitenizi ve ruh halinizi değiştirir. Şeker hastalığına, arterlerinizin hasar görmesine, felce, bunamaya ve Alzheimer hastalığına da daha eğilimli hale gelmenize neden olur.

  3. Yedikleriniz kanınızdaki glikoz miktarındaki iniş çıkışları belirler. Karbonhidratlar -şeker ve nişastalar- beynin güç kaynağı olan glikozu yaratmada doğrudan en büyük etkiye sahip olan maddelerdir.

  Kan şekeriniz, yediğiniz karbonhidratların -şeker ve nişastalar- miktarına ve tipine bağlı olarak düşer ve yükselir. Karbonhidratlar vücutta, sinir hücreleri de dahil olmak üzere bütün hücrelerin yakıt olarak kullandıkları glikoza dönüşürler. Kanındaki şekeri nasıl kullanacağınızı bilmek, beyninizin zihinsel ve duygusal olarak iyi olmasını sağlama konusunda size büyük bir güç verir.

  Kan şekerinin çok düşük olması hafızanızın çalışmasını engeller, aynı şekilde kan şekerinin çok yüksek olması da  aynı etkiyi yaratır. Karbonhidratlardan alınan kan şekerinin yükselmesinin beyni nasıl etkilediği, şimdiki kan şekeri seviyesi, stres düzeyi (stres hormonları kan şekerinin yükselmesine neden olur) ve glikoza gösterilen bireysel tolerans gibi bir dizi faktöre bağlıdır.

iletişim        +90 (212) 571 57 97 +90 (535) 713 02 77