Yaşlanmayla birlikte beyninizin gücünü kaybetmesinden ne zaman endişe duymaya başlamalısınız?

  Serbest kök teorisinin babası sayılan tıp profesörü Denham Harman’a göre, ”siz daha doğmadan önce, anne karnında başlar” diyor.. Harman’ın ilk deneyleri, oksit giderici verilen hamile bir farenin yavrusunun çok daha yavaş yaşlandığını gösteriyor. Araştırmalar, büyük ölçüde oksit gidericiler ile beslenen hayvanların, yaşlandıkça, oksit gidericiler ile beslenmeyen hayvanlara göre çok daha sağlıklı olduklarını, kronik hastalıklara daha az yakalandıklarını, zihinsel yeteneklerinin daha gelişkin olduğunu ve daha uzun yaşadıklarını gösteriyor.

  Bu deneylerin sonuçlarına göre, beyninize ne kadar erken başlarsanız, yıllar geçtikçe o kadar az kötüye gidecektir. Böylece her yaşta beyninizin verimli bir şekilde çalışmasını bekleyebilirsiniz.

  Alzheimer’in başladığı an, onun teşhis edildiği an değildir. Yaşlanmaya bağlı hafıza kaybı da öyle. Bilim insanları beynin, yıllar öncesinden gücünü kaybetmeye başladığını ve bunun aslolorak beyin hücrelerinin sürekli olarak aldığı, fark edilmez, telafi edilemeyen ve beynin işleyiş devresinin,bozulmasına ve büyük olasılıkla sinirlerin ölmesine yol açan kaynaklandığını düşünüyorlar.

  Dr. Harman, oksit giderici savunmanın büyük ölçüde azaldığı ve böylece yaşlanmadan kaynaklanan daha açık hale geldiğiniz, kritik bir yaş olan yirmi sekiz yaşına işaret ediyor. Dolayısıyla, eğer şimdiye kadar beyninizle ilgilenme konusunda yeterince bilinçli davranmamış iseniz, şimdi başlamanın kesinlikle tam zamanıdır.

iletişim        +90 (212) 571 57 97 +90 (535) 713 02 77