BEYNİNİZİN GELİŞMESİNİ ÖNLEYEN YAĞ

Bu yazıyı okuduktan sonra, bir daha ki sefere hamburger, milkshake ve kızarmış patates ya da yağlı peynir ile yapılmış pizza yemek üzere, siz ya da çocuklarınız fast food restoranına gittiğinizde, işte aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler. Bu doymuş yağlar aslında beyin hücrelerinizin gelişmesini engelleyebilirler.  Doymuş yağın öğrenme ve hafıza üzerinde çok zararlı etkileri var.

Ne kadar çok doymuş hayvan yağı yerseniz, hafızanız ve beyniniz o kadar zarar görür. Ne kadar uzun süre boyunca sürekli olarak hayvan yağı yerseniz, ”kafanızın çalışmaması” tehlikesi o kadar büyük olur. Aslında beyin, yüksek oranda alınan hayvan yağına zamanla alışmaya başlıyormuş gibi görünür ve bunun sonucunda öğrenme gücü zayıflıyor.

Dolayısıyla, tehlikenin asıl kaynağı uzun süre doymuş yağ oranı yüksek beslenme şekli   O zaman, yüksek oranda hayvansal yağ içeren beslenme şeklinin, gençlerin öğrenme güçlüğü çekmesini ve yetişkinlerde erken yaşlarda, yaşa bağlı hafıza kaybı görülmesinin temel nedenlerinden bir tanesi olması gayet mantıklı.  Doymuş yağın beyin hücrelerine nasıl zarar verdiği tam olarak bilinmiyor.

Bu konuda bir çok teori var, hücre zarının oluşumunu değiştirdiği, sinir iletkenlerinin,  özellikle serotoninin elektiriksel faaliyetini değiştirdiği, enzimleri manipule ettiği, serbest kök saldırmalarına neden olduğu, insulin duyarlılığını azalttığı, beynin içindeki güçlü bir madde olan glikoz oranını yükselttiği ve glikoz kullanımını artırdığı söyleniyor.

error: