Aile Bireyinin Bonzai Kullanıp Kullanmadığını Nasıl Anlayabiliriz ?

12 Temmuz 2014

Bu yeni nesil uyuşturucu madde uluslararası polisiye literatürde ”Spice” adı ile tanımlanmaktadır. Değişik bitkilere; içeriğinde tarım ilaçları, zararlı sanayi kimyasalları gibi çeşitli şekillede inhale edilerek piyasaya ”sentetik esrar” diye sürülen bu maddeler esrar (cannabinol) değildir. Bonzainin içeriğinde THC bulunmamaktadır.
Aile bağlarının güçlü olması madde kullanımına karşı panzehirdir.

O halde kişinin bonzai kullanıp kullanmadığını nasıl anlayabiliriz?

1-Arkadaş grupları sık sık değişiyor ve de sorunlu veya aile çevresi bozuk kişilerle arkadaşlık kuruyorsa dikkatli ve kontrollü olmak gerekir.

2-Parasını iyi yönetemiyorsa, eskiden verilen harçlıklar yetmiyorsa ve evde paralar kayboluyorsa sorun var demektir.

3 -Bonzainin içeriğinde bulunan toksik maddelerden dolayı, bu maddeyi kullananlar davranışlarını kontrol altında tutamıyorlar. Dolayısıyla davranışları dürtüsel, saldırgan ve öfkeli olabilir.

4-Uyku düzenleri bozulmuş, yeme sorunları artmış, iş ve olaylara yoğunlaşma sorunu yaşarlar, basit konuşmaları algılayamazlar. Artık kişilikleri ve davranışları değişmiş, daha önceki yaşamlarından farklı davranış gösterirler.

5-Bedensel tepkileri; gözlerinde kanlanmalar, göz bebeklerinin büyümesi, kusma, bulantı, oryantasyon bozukluğu, ellerinde titreme, anlamsız el kol hareketleri, kendi kendine konuşmalar, panik bozukluklar, vücut ısılarında yükselme, aşırı terlemeler, yüzlerinde daha belirgin olmak üzere vücutlarında sivilceler oluşur. İki ay veya daha fazla zaman uyuşturucu kullananlarda böbrek, karaciğer yetmezliği gelişebilir. Buna bağlı olarak kişide göz altlarında sarı mor halkalar, soluk ve terli yüz rengi, ağız ve dudak çevresinde mor renkli değişiklikler gözlenir.

6-Gerçekle teması kaybederler, vücutlarında şiddetli ağrılar, solunum güçlüğü ve nefes darlığı, işitme halüsinasyonları, psikotik davranış bozuklukları, kalp yetmezliği, bayılma problemleri yoğun olarak yaşanır.

Bir kişinin hayatına uyuşturucu girdi mi, sahip oldukları her şeyleri ve de tüm değerleri diğer kapıdan çıkıp gider.
Unutmayın, madde ile yaşamak hayatı yaşamamaktır.
Unutmayın, madde kullanmamak kişiyi öldürmez, kullanmak öldürür.

error: