Bonzai ve Tedavi

18 Ocak 2021

BONZAİ VE TEDAVİ

Bonzai kullanımı son zamanlarda ciddi bir şekilde yaygınlaştı. Buradaki en büyük sorun bağımlılık sorununun çok daha erken yaşlara inmesi ve kullanım sayısını giderek artmasıdır. Son yapılan araştırmalar eğitim düzeyinin düşmesi ile madde kullanım artışı paralellik göstermektedir. Bununla birlikte parçalanmış aileler, aile yapısındaki bozulmalar madde kullanımına yol açmakta, bir eğilim sağlamakta sebep olmaktadır.

Bonzainin doğal ve bitkisel bir ürün olarak düşünülmesi, kimyasal içeriği ve toksik etkileri ile ilgili bilgi sahibi olunmaması bilinçsizliği insanların bonzai’yi denemelerinde etkili olmaktadır

Bonzainin ilk kullanımı ile bir zehirlenme yaşadığı, çok toksik bir madde kullanıldığı anlaşılıyor.  Bonzainin vücuttaki toksik etkilerin çok yüksek olduğunu göstermektedir.

Son zamanlarda acil servislerde bonzai zehirlenmesine bağlı vakalar her geçen gün artmakta, yine psikiyatrik acillere akut psikoz  belirtileri ile gelen ve tedaviye alınan vakaların birçoğunda bonzai kullanımı öyküsü ortaya çıkmaktadır. Bazı kullanıcılarda ölümle-yaşam arasında gidip gelme deneyimleri yaşandığı bildirilmiştir. Ne yazık ki bu deneyimler sırasında kullanıcıların ölümü ile sonuçlanabilmektedir. Ölüm sebebi olarak, bonzai kullanımı sonrası ani beyin kanamaları, kalp krizleri ve bunlara bağlı ölümler sık görülmektedir. Bunun nedeni karışımın içinde bulunan bazı maddelerin kalp-damar sistemini ciddi biçimde uyarması, tansiyonu aşırı yükselmesi, kalp atım sayısını artırarak ciddi ritim bozukluklarına neden olabilmesidir.

Bonzai kullanıcının sadece ruhuna değil, bedenine de zarar verir. Ani ölümlere neden olduğu gibi, aylar sonrasında da ölümlere neden olabilir.

Bonzainin başka bir tehlikesi de karışımın içeriğine göre tek başına kullanılan ve bilinen diğer maddelerden çok daha hızlı ve şiddetli bağımlılık oluşturmasıdır. Bu nedenle, tek seferlik denemeler hızlı ve şiddetli bağımlılık gelişmesi açısından ciddi bir risk teşkil etmektedir.

 

Psikotik belirtiler, panik ataklar ve epilepsi nöbetleri ilk kullanımında dahi ortaya çıkabilir. Bu nedenle bonzai kullanımı çok önemli bir toplum  ve halk sağlığı sorunudur. Kullanımının mutlaka önlenmesi ve  bahse konu olan özellikleri nedeniyle ve riskleri konusunda genç insanların bilgilendirilmesi gereklidir.

Dikkat edilmesi gereken bir durum; bonzai esrardan  kimyasal olarak farklı yapılara sahip olduğundan madde taramalarında saptanamamaktadır. Bu nedenle kullanıcıların trafik suçlarından dolayı sürücü ehliyetlerine el konulması ya da adli psikiyatride düzenli madde taramasının yapıldığı durumlarda bu kişiler kolayca gözden kaçabilmektedirler.

Şu anlarda adeta bir  gizemli bir zehir ilan olarak edilen ve maddeye bağlı olduğu düşünülen neredeyse her ölümden sorumlu tutulan bonzaiye daha farklı açılardan ve daha araştırmacı bir mantıkla yaklaşmamız gerektiğine inanıyorum.

Son zamanlarda salgın şeklinde ve çok da rahatsız edici bir biçimde, özellikle genç ergenlerde gözlediğimiz ölümleri adeta korkutucu bir şehir efsanesine dönüşmüş olan bonzaiye bağlayıp karşılaşılan her bir olayı birkaç gün medyada tartışıp polisiye tedbirleri artırarak engelleyebilmemiz güç görünmektedir.

Her gün farklı bir sentetik türevi sentezlenen ve internet ağında veya sokakta kolayca ulaşılabilen maddeleri kanda tespit edebilsek çok iyi olabilirdi. Ancak çeşitliliğin sürekli artması ve sinek, böcek öldürücüsünden, tarımsal zehirlere kadar birçok maddenin acımasızca bonzai diye pazarlanan ürünün  içeriğine karıştırılması bunu neredeyse olanaksız hale getirmektedir. Aslında kanda veya idrarda sentetik bir kannabinoid bulmaya çalışıyoruz, ancak kullanılan ürünün kimyasal yapı veya özellikler bağlamında bu ürün ile hiçbir ilgisi olmayabilir. Buna rağmen ürünün ismi bonzai olabilir.

Konunun bir başka tehlikeli boyutu da bonzai denilen zehire gençlerin neredeyse sigaradan bile kolay ve ucuz bir şekilde ulaşabilmesi dir. Maddenin ucuz olması pazarlayanın gönlüne göre içine istediği her şeyi katabilmesi ile ilgili bir durum olmasıdır.

Öte yandan maalesef ‘gıda takviyesi’, ‘bitkisel mucize ürünler’ ve ‘cinsel performans artırıcılar” gibi başlıklar altında pazarlanan ve internette kolayca temin edilen,

denetim dışında kalan birçok madde ve malzemenin kolayca reklamının yapılabildiği ve pazarlanabildiği bir ülke durumundayız. Halkımız ne olduğu bilinmeyen maddeleri eczane görünümlü modern dükkanlardan sözde sağlıkları için gerekli her türlü ürünü üstelik ilaçtan çok daha fazla para ödeyerek büyük bir memnuniyetle almaktadır.

Gençler kendi hayatlarına sahip çıkmalı, bonzai dahil her türlü uyuşturucu, bağımlılık yaratan maddelerden uzak durulmalıdır. .Bu nedenle ailelere, eğitimcilere, devlete ve topluma da büyük görevler düşmektedir.

Ailelerin çocukların durumunu fark etmeli, gelişim sürecinde yalnız bırakmamalı, yanlarında olunmalı ve çocuklara destek olmalıdırlar. Yapılan çalışmalar bonzai kullananların çok daha erken yaşlarda bonzai  kullandıklarını söyleyebiliriz. Ailelerin madde kullanımını fark etmek, fark ettikten sonra, en yakın sağlık kuruluna başvurmak çok önemli. Ailelerin uyuşturucu konusunda farkındalığının sağlanması ve çocuğu işin uzmanına götürmeleri gerekir. ”Bizim çocuğumuz bir kere içti, bir şey olmaz, bırakacaktır, denemiştir, önemli değil” şeklindeki yaklaşımların tedavide olumsuz etki ettiğini görmekteyiz. Ne kadar erken müdahale edilir, ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar ciddi başarı sağlamaktayız.

 

Tüm bağımlılık yapan maddeler gibi bağımlı için  en iyi tedavi hiç başlanmamasını sağlamak için  toplumu bu maddelere karşı koruyacak ciddi yasal tedbirlerin alınmasıdır. Bağımlılığı önleme tedavileri sürecinin başlatılması, rehabilitasyon sürecinin başlatılması, ailelerin bilinçlendirilmesi, Bağımlının bırakmak için istekli ve kararlı olması gerekiyor. Birinci kriter bu. Bağımlının ben bu maddeyi bırakacağım diye istekli olması gerekiyor.Eğer motivasyon ve kararlılık varsa doktor kontrolünde bu maddeyi bırakması mümkündür.

 

error: