25 şubat 2018 günü Karayip denizinin ortasında cennet adalar olarak bilinen Grand Cayman adası açıklarında demirleyen gemiden teknelerle limana indik.Hava sıcaklığı 30 derece civarında ve oldukça sıcak. OysaTürkiye’de mevsim kış, ayrıldığımızda oldukça soğuk bir hava vardı.
Kuzey yarım küresinde kış yaşanırken, güney yarım kürede yazın sıcaklığı çoşar. Kışın cilt yıpratan, iç titreten İstanbul’un soğuklarından kaçarak güneşin rahatlatıcı sıcaklığı için geldiğimiz bu adalarda kışın ortasında yazı tekrar yaşamak harika bir duygu.
Grand Cayman, Cayman Brac ve Little Cayman adlı üç adadan oluşan Cayman adaları, Karayipler ve Küba’nın güneyinde, Jamaika’nın kuzeybatısında yer almaktadır. Bu adalar Britanya Denizaşırı Topluluğuna aittir. Aynı zamanda vergiden muaf olan adalar, vergi cenneti olmakla ve turizmi ile ün salmışlardır.

George Town. Grand Cayman adasının en büyük ve en canlı merkezi. Grand Cayman adası modern, oldukça gelişmiş, mükemmel denizi ile insanı kendine çeken bir yer. Ada’ya 1503 yılında gelen Kristof Kolomb, ada da gördüğü kaplumbağalara ithafen Tortugas ismini vermiştir.
1670 yılında İngiltere ile İspanya arasında imzalanan Madrid antlaşması ile 1654-1660 yılları arasında süren savaşta İngiltere’nin ele geçirdiği Jamaika ve Cayman üzerindeki İngiliz egemenliğini kabul etti. Cayman adaları, Jamaika ile birlikte resmen İspanya yönetiminden Birleşik Krallığa geçmiş ama idari olarak Jamaika’ya bağlı kalmış,. Bu üç ada 1962 yılında Jamaika bağımsızlığını ilan edince Birleşik Krallığın yönetiminde kalmış..

Dünyada bildiğimiz ya da bilmediğimiz bir çok ada var.
2007 yılında National Geographic Traveler dergisi tarafında dünyanın en güzel 15 adasından biri olan Cayman adaları seçiliyor..
-Neden Cayman adaları diye soruyorum?
Firuze,
-Ben iki nedenden dolayı gelmek istedim,

-Birinci neden,National Geographic dergisine göre dünyada ölmeden önce görülmesi gereken 100 yerden biri olan Stingray koyundaki vantuzlarla yüzmek burada olduğu için. yani bu adanın bir yeryüzü cenneti olması birinci nedenim,
-İkinci neden ne?
-İkinci neden bu bölge tropikal iklim kuşağında, Güney yarım kürede kışın ortasında yazı yaşamak istiyorum.
-Bu söylediklerin anlaşılabilir bir düşünce,
-Şu Stingray koyuna gidelim, denize girelim, yüzelim, güneşlenelim ve dönüşte göreceksin, şunu anlayacaksın ki bu adaları görmeden ölmek yaşama ihanet olur.
-Bu kadar idiaalısın,
-Evet ,

Grand Cayman adasına vardıktan sonra özel tekne turu ile 45 dakika uzaktaki Stingray koyunda kısmi olarak evcil bir hayvan gibi davranan ve insanların verdikleri besinlerle vantuzları ellerimizle besledik, onlarla yüzdük. Ayrıca bu koyda üç saate yakın güneşlendik, yüzdük ve çok sayıda fotoğraflarla anılarımızı ölümsüzleştirdik.. Karayip denizinin ortasında mavili yeşilli sularında kulaç atmak, hiç bir yere benzemiyor.
Tropikal bu adalar grubu, nadir bitkilerin ve hayvanların olduğu geniş bir faunası mevcut, mercan resifleri ve resiflerin içindeki biyo çeşitlilikleri ile dünyanın en güzel dalış yerleri ile bir yeryüzü cenneti.

Çarşı pazar alış-verişimizden sonra İkinci cennette kalmıştık,
Firuze,
-Bu cennet adaların farklı bir özelliği daha var; Bu cennet gibi adalar ayrıca bir ikinci cennet, vergi cenneti olarak bilinir. Cayman Adaları yaklaşık 1,4 trilyon dolar varlıkları ile dünyanın altıncı büyük bankacılık merkezi durumunda. Toplam 259 kilometre kare olan bu adalarda yaklaşık 200 banka ve 95 bin şirket kayıtlı.
-Yerel hükümet bu banka ve şirketlerden vergi almıyor mu?
-Cayman adalarında yerleşik şirketlerden gelir vergisi almaz, bura hükümetinin ana gelir kaynağını ise dolaylı vergiler oluşturuyor.
-Dünyanın her yerinde politikacılar vergi cennetlerinden hoşlanmadıklarını söyleseler de ama her yerde offshore bankacılığından geçilmiyor, ne dersin?
-Dünya ticaretinde bir yılda oluşan küresel para para trafiği 72 trilyon dolar. Bunun yarısı offshore merkezlerinde dönüyor. Offshore bankacılığı işin karanlık tarafı. Politikacılar vergi cennetlerinden hoşlanmadıklarını söyleseler de aslında İngiltere gibi ülkeler vergi cennetlerinden faydalanıyorlar.
-Kimler bu offshore merkezlerini kullanıyor?
-Kimler yok ki, para saklayan zenginler, ülkesinden para kaçıran büyük şirketler, yurt dışında gizli operasyon yürüten istihbarat birimleri, geleceklerini garantiye almak isteyen siyasetçiler, rüşvet gelirlerini saklamak zorunda kalan bürokratlar, milyon dolarlık bonusları gözlerden uzak tutmak isteyen üst düzey yöneticiler gibi paranın izini kaybettirmek isteyenler için değişmeyen tek adres offshore.
-Bu uygulamalar yasal mı?
-Vergi cenneti bu gibi adalarda ‘kurulan paravan’ şirketlerin asıl sahipleri bilinmiyor. Bu uygulamalar aslında yasa dışı değil, sadece adaletsiz. Zenginler vergi ödemekten kaçınırken, dar gelirli diğer insanlar kuruşuna kadar vergi ödemek zorunda kalıyor.

CategoryGezi Notlarım

iletişim        +90 (212) 571 57 97 +90 (535) 713 02 77