COVİD-19 EPİDEMİSİ TÜTÜN VE UYUŞTURUCU MADDE KULLANICILARI

28 Mart 2020

İnsanlık tarihinden böylesine bütün dünyayı etkileyen epidemi ilk defa yaşanıyor.

Gelişmelerde görüyoruz ki, covid-19’un hedef aldığı kitle; yaşlı insanlar, alkol, uyuşturucu madde bağımlıları, tütün bağımlıları, tansiyon sorunu olan hastalar, kanserli hastalar, felç hastalıkları, akciğer hastalıkları, şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, şişmanlık, böbrek yetmezliği olan benzeri hastalıkları olanları etkilemektedir. 

Hastalığın yöneldiği, hedef olarak aldığı ve yıktığı organ ise akciğerler olarak karşımıza çıkıyor. 

Bu durumda yapılması gereken akciğerleri korumak. Akciğeri corona virüsüne karşı korumanın ve alınacak önlemlerin başında; tütün ürünleri, elektronik sigara kullanımı, nargile kullanımı, bağımlılık yapan tüm maddeler, alkol ve her türlü uyuşturucu maddelerin hepsi direkt olarak akciğerleri ve dolayısıyla kişinin bağışıklık sistemini hem olumsuz etkiliyor hem de bağışıklık sistemini baskılıyor.

Tütün, elektronik sigara, nargile ve ısıtılmış tütün ürünlerinin, alkol ve uyuşturucu maddelerin genel vücut sağlığını ve tüm organlarınızın fonksiyonlarına olumsuz etkileri olduğunu hepimiz biliyoruz.

Tütün dumanı ile solunan aerosolü ve uyuşturucu kullanımının özellikle bağışıklık sistemini baskılayarak bağışıklık fonksiyonlarını bozuyor. Bu nedenle de uyuşturucu madde kullanmak, dumana maruz kalmak akut ve kronik hastalıklara neden olan bilgileri sıradan insanlar dahi artık biliyor.

Belirmekte fayda var, aktif içiciler kadar, pasif içicilerinde risk altında olduğunu unutmamamız gerekiyor. 

Bilinmesi gereken bir şey de, ciddi bir toplumsal sağlık sorunu olan tütün kullanımı, hem kullanıcıyı ve hem de pasif içiciler içinde daha ağır sonuçlar doğurabilir.

Sonuçta anlamamız gereken şey, her tür bağımlılık yapan maddeler, bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor ve bu nedenle her türlü hastalığa yakalanma riskini artırıyor. Bu risk corona virüs gibi küresel çapta etkili bir epidemi gündemde olduğunda daha da artıyor. 

Bunlara bağlı olarak bağışıklık sisteminin zayıflığı tedavi sürecini güçleştirmesi ve tedaviyi  olumsuz etkilemesi gibi nedenlerle de sağlık için bir tehdit oluşturuyor.

Üstelik bu etki bağımlılık yapıcı maddeleri ara sıra kullanılsa bile ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle virüslerden korunmak için bağımlılık yapıcı tüm maddelerden uzak durmak büyük önem taşıyor. 

Alacağınız önlemlerde hiç bir şey geç değil.

Sağlığı bir bütün olarak ele almanız gerekiyor. Beslenmeden spora ve kişisel hijyene pek çok parametre sağlığı etkiliyor.

Aktif içiciler hem kendilerine, hem de sevdiklerinin sağlığı için bu riskli dönemi tütün, elektronik sigara, alkol ve her türlü uyuşturucu madde kullanımını bırakmaları ve zararlı alışkanlıkları ile vedalaşmaları zamanıdır.

error: