Depresyon Tedavisi

23 Ocak 2015
  • 1. Akut dönem tedavisi; öncelikle hasta halen bir mani, hipomani ve depresyon döneminde ise gecikmeden tedaviye başlanmalıdır. Ağır mani ve depresyon dönemlerinde, ayakta tedavinin riskli olacağını düşünerek hastanın kısa süreli olarak hastaneye yatması gerekebilir.
  • 2. Sürdürüm tedavisi; bipolar bozukluğun tekrarlayıcı özelliği dikkate alınarak koruyucu ( proflaktik ) niteklikli tedaviye geçilir.

Kişiler çok farklı nedenlerden dolayı depresyone girebilirler bu sorunlar eş kaybı, bir yakının kaybı ayrılık, ekonomik kayıblar, aile sorunları, maddi nedenlerden biri olabilir. Veya hiç neden olmaksızında kişi depresyone girebilir. Bunlarda sorunun kaynağı biyolojik sebepler, genetik faktörler olabilir.

En uygun depresyon tedavisi, ilaçla tedavi ve destekleyici psikoterapidir. Kişinin depresyonda kurtulamamasının sebebi tedavi olmamasıdır. Depresyon için kullanılan ilaçlar kesinlikle bağımlılık yapmazlar ve uyuşturucu değildirler. İlaç tedavisine ek olarak destekleyici psikoterapi tedavinin etkisini arttırmaktadır. Psikoterapi ile kişinin olumsuz düşünce ve davranış biçimlerinin değiştirilmesi ve hastalıkla mücadele etmesi ve daha aktif olması amaçlanır.

error: