Dismorfobi

6 Kasım 2014
Sosyal-medya-dismorfofobi-sebebi-mi-1200x1200

Kişinin vücudunun herhangi bir bölgesinde hoşnutsuz olup bunu yoğun olarak düşünmesidir. Eğer hafif derecede fiziksel anomali varsa, kişinin kaygısı beklenilenin çok üzerindedir. Bazı kişilik bozukluklarında görülebileceği gibi tek başına da görülebilir. Eğer bir belirti olmadan tek başına dismorfobi ” vücut dismorfobik bozukluğu ” olarak tanımlanır. Major depresif bozukluk, OKB ve sosyal fobiyle görülebilir.

Dismorfobi en sık yüzdeki kusurlar, saç, göğüsler, genital organlar veya vücudun tümünden görülebilir. Durumun büyük çoğunluğunu çalışmayan ve hiç evlenmemiş kişiler oluşturur. Vücut dismorfobik bozukluğu olan kişi rinoplasti, mamoplasti, yüz kırışıklıkları, yada gerdan bölgesinin sarkıklığı düzeltilmesini isteyebilir.

Ancak ameliyattan sonra kişi çoğunlukla rahatlamaz, ileri evrelerde sıklıkla daha şiddetli psikopatolojik şikayetler gösterirler. Tekrarlayan ve tedaviye dirençli bazı depresyonlarda kişi ancak vücudunu rahatsız olduğu bölgesini düzelttiği zaman çökünlüğünden kurtulacağını zanneder. Genellikle bu bozukluk bir sır gibi saklanır. Zamanın çoğunu ayna karşında geçirir. Sosyal ortamlarda duyduğu sıkıntıya bağlı olarak, uykusuzluk, depresyon ve anksiyete gelişir. Sosyal izolasyon, ilişkilerde tatminsizlik, utanç, düşük benlik değeri sıktır. Hastanın sosyal, mesleki ve özel hayatında bozulmalara yol açan bir bozukluktur. Vakaların %90’ında bir major depresif atak, %70’inde anksiyete bozukluğu, %30’unda psikolojik bozukluk öyküsü mevcuttur. Olayların 1/3’ü eve kapanır, çünkü kendisiyle alay edileceğini düşünür. 1/5’i intihar girişiminde bulunur.

Tedavi: Antidepresan ve antipsikotik ilaçlar ve psikoterapi.

error: