DOĞRU BİLGi, KüRESEL ALGI DEZENFORMASYON VE CORONAVİRÜS

4 Nisan 2020

Elektronik iletişimin yaygınlaşması ile birlikte; dünyanın pek çok farklı yerlerindeki insanlar, televizyon programları yoluyla aynı haber ve olayları izlemektedirler.

Bilgi akışı sağlanırken bu bilgi akışının toplumların zihinsel ve psikolojik yapılarına yön verecek şekilde birileri tarafından düzenlenen bir bilgi olduğunu ve dünyaya nasıl hızla servis edilmekte olduğunu çok kişi bilmemektedir.

Verilen bilgi ve haberlerin bir şekilde izleyici ya da okuyucunun aklında yer edinip, olumlu ya da olumsuz mutlak bir alt yapı oluşturmak amacıyla yapıldığını unutmayalım.

Artık internet vasıtasıyla ve son hızla, doğru ya da yanlış çok sayıda bilgi her gün bilinçli olarak üretilerek servis etmektedir.

Küresel bir salgın hale gelen corona virüs salgını, sayısız çevrimiçi söylenti ve sahte haber üretmiş durumda. Tüm dünya bir yandan virüs ile savaşırken diğer yandan da “infodemik” olarak adlandırılan bu tür içeriklerle başa çıkmaya çalışıyor.

Doğru bilgilerin, yanlış bileğiye dönüştürüldüğünü fark etmeden, topluma gerçekmiş gibi, toplumu bilgilendirdiklerini düşünürsek; bireylerin ve toplumun nasıl bir bilgi kirliliği ile karşı karşıya olduğunu ve bununla nasıl baş edebileceği sorunu ortaya çıkar.

Doğru bilgi sağlanırken, dezenformasyon yapılması çok kolay ve hele bu profesyonelce olduğunda anlamak neredeyse imkansız oluyor.

Virüslerden bedenimizi koruyalım derken, bilgi kirliliğinin hat safhada olduğu bu dönemde, küresel algı oluşturucularına karşı psikolojilerimizi koruyalım ve zihinlerimizi onlara işgal ettirmeyelim. Tedbirli olunmalı, aşırı derecede paylaşmaya teşvik eden mesajlara şüpheyle yaklaşılmalı.

error: