Esrar Zehirlenmesi ve Esrar Bağımlılığı Tedavisi

27 Kasım 2020

 

Esrar İntoksikasyonu ve Esrar Bağımlılığı Tedavisi

 Fakat esrar ergenlerin hayatlarına girdikten sonrada, ilk başlarda kısa sürede hayatlarını etkilemediği için  zararlı bir şey olarak görülmüyor.

Dolayısıyla şöyle diyorlar,  ‘‘Ben kullandım bir şey olmadı.” ”arada arkadaşlarla buluştuğumuzda  içiyorum, aldığında bir zararını görmedim,” düşünce tarzıyla olayın ciddiyetinin farkında olamıyorlar.

Ne zaman ki kişinin kendisinin bizzat gidip alıp içtiği, bunu kendi başına kullandığından altıncı aydan sonra esrarın  etkileri görülmeye başlıyor. ”Hani Karamanın koyunu, sonra çıkar oyunu” gibi esrarın etkileri de yavaş ve geç ortaya çıkıyor.

Bu etkilerde gerçekten ciddi etkilerdir. Esrarın kalıcı olarak kullanılmaya başladıktan sonra en başında hafıza ile ilgili sorunlar  oluşur, unutkanlık başlıyor. unutkanlıkla birlikte agresif davranışlar ve agresyon, çabuk sinirlenme, ani ve öfkeli davranışlar, Belirgin bir kişilik değişimi, eskiden zamanında eve gelen, sizinle oturup sohbet eden, şakalaşan, espri yapan, sizinle oturup, yemek yiyen çocuk değişmiş; Eve geç gelmeye başlıyor, gelir gelmez direkt odasına çıkar. Yemeğini bile artık sizinle yemeyen, en ufak şeylerden tepki gösteren, gereksiz bağırmaya çağırmaya başlıyor, sürekli para isteme ve farklı şeyler peşinde koşuyorsa çocuğunuzun ciddi bir sorun var demektir. Okul performansı diye bir şey kalmıyor. En yüksek not alan çocuğun değiştiğini, derslerle ilgisinin olmadığını, artık  aldığı ders notları  en alttaki nottur. Çocukta motivasyon diye bir şey kalmıyor. Sabah uyanmak istemiyor. çalışmak istemiyor. Rüya görme duruyor. Oysa rüya görmenin durması öğrenmenin durmasıdır, esrar giderek kişiyi boş bir duyguya alıyor.

Esrar kullanımı giderek kişiyi bir döngü, bir kısır döngü içine alıyor.

”Hocam bu madde benim keyfim, annem ve babam istedikler için geldim, ben bunu bırakmak istemiyorum” diyorlar.

Evet. Esrar diğer psikoaktif maddelerle karşılaştırıldığında daha geniş bir emniyetli doz aralığına sahiptir. Esrar intoksikasyonu nadiren öldürücüdür. Ölümcül olgularda genellikle kannabisin yanı sıra başka bir maddenin daha varlığı söz konusudur. Esrar kullanımında en büyük tehlike içeriğinin saf olduğu yanılgısıdır. Özellikle şunun bilinmesini istiyorum; piyasada alınan esrarın içine daha fazla kullanılsın ve daha şiddetli bağımlılık yapsın diye katkılı olarak sentetik maddeler karıştırılmaktadır

Esrarın insandaki letal dozu bilinmemektedir. Cannabis ürünlerinin bir seferde yüksek dozda alınması ve THC’nin aşırı kan konsantrasyonlarına ulaşması durumunda aşırı bir rahatlık, susama, dokunma hissinde aşırı duyarlılaşma, metafiziksel ve öforik düşüncede asırılaşma, zaman-mekan algısının yitirilmesi, aşırı ağız kuruluğu (ağzı pamuk gibi hissetme), renkleri çok canlı ve hareketli görme, gülme krizleri ve özellikle kısa süreli belleğin tamamen kaybolması gibi belirtiler ortaya çıkar. Dakikada kalp atım sayısı 140’m üzerinde seyreder. Bu sırada kan basıncı değişik bir seyir izler; kişi yatarken pozisyondan ayağa kalktığında düşer. Taşikardi ve tansiyon kontrol edilmezse riskli kişilerde aritmi oluşumu ve kalp krizi gibi ciddi kardiyovasküler sorunlara yol açabilir. Aşırı öfori içinde olan kısa süreli bellek sorunu yaşayan ve zaman-mekan algısını yitirmiş olan kişi kendine veya çevreye zarar verebilir.

Belirtilerin şiddeti alınan doza ve kişinin metabolizma yeteneğine göre bireysel farklılıklar gösterir. Cannabis intoksikasyonu her ne kadar nadiren öldürücü olsa da müdahale mutlaka donanımlı sağlık merkezlerinde ve deneyimli sağlık personeli tarafından yapılmalıdır.

Şiddetli zehirlenme durumunda, paranoid düşünceler, sanrılar, halüsinasyonlar, duyarsızlaşma, sanrılar, akıl karışıklığı, ajitasyon ve kaygıya neden olabilir.

Ayrıca ajitasyon ve şiddetli heyecanla birlikte çılgın düşünceler ve şaşkınlığa da neden olabilir. Bu etkiler birkaç saat sonra geçecektir.

Zaten kişi istemeden bir tedavide yapamazsınız. Böylesine bir esrar döngüne girmiş, Kimseye bir şey yaptıramazsınız.

Esrarı bıraktıktan sonra kişinin yapacağı şeyler, Öncelikle zula diye sakladığınız tüm maddeleri ortadan kaldırmalı. İçme isteğini uyandıracak mekanlar, ortamlar ve bu tip kişilerden uzak durmalı, ”Ben kendime güveniyorum, o eski ortamlara ya da arkadaşlara  gitsem de içmem” düşüncesinin hiçbir anlam ve değeri yok. Dolayısıyla esrar içimini çağrıştıracak arkadaş ve ortamlardan uzak durmak gerekir. Değişmek demek sosyal ve arkadaş çevresinde değişmesi demektir. Düzenli egzersiz yapmak, sporla uğraşmak inanılmaz derecede faydalı beyindeki kan dolaşımını arttırır, akciğer ve solunumu etkiler. Ekstra uğraşlar ve de işler yapmak çok önemlidir. ,

Bazı ülkelerde esrarın kontrollü satışı nedeniyle, serbest olması esrarın bağımlılık yapmadığı ve tabiatta yetişen doğal bir madde olduğu dolayısıyla bağımlılığı tartışılan bir madde. Evet esrar diğer psikoaktif maddelere göre bağımlılık potansiyeli azdır, Ama bağımlılık yapar. Çok ciddi bağımlılık potansiyeli vardır. Esrar bağımlılığı tedavilerinde hastanın ailesinin verdiği destek tedavi sürecinde oldukça önemlidir.

Tedavide ilk adım, esrarın kişiye yaşamına verdiği zararları anlatmak olmalı.. Bugün ot diye satılan esrar maddelerinin çoğu katkılı maddelerdir. Ki bunlar kimyasal katkılı ve bağımlılığı artıran yan etkileri daha kötü olan maddelerdir. Bu tip katkılı esrar.tedaviyi daha da zorlaştıracaktır.

Esrar bağımlılığı tedavisi olan bir beyin hastalığıdır.. Öncelikle şunu belirtmem lazım,tedavide birinci öncelik, kişinin maddeyi bırakma motivasyonu, bırakma isteğinin olması gerekir. . Esrarı bırakmak diğer psikotrop maddeleri bırakmaktan daha kolay, çünkü bedensel ve ruhsal bağımlılık sorunlara bağlı yoksunluk  olsa bile çok şiddetli değildir. Her şeye rağmen esrarı bırakmak için ciddi bir çaba, kararlılık ve bu konuda istekli olmayı gerektirir. Esrarı almayı engelleyen tedavi eden bir ilacı yok.

Peki ne var?

Asıl sorun ve tedavi edilmesi gereken durum; Esrarı bıraktıktan sonra ortaya çıkan ruhsal sorunlar, ya da esrar kullanımına bağlı olarak gelişmiş şizofrenik ve-paranoyak rahatsızlıklar, depresyon, kaygı bozuklukları ve panik bozuklukları varsa tedavi edilmelidirler. Esrar kullanımına bağlı bu ruhsal sorunların tedavisi cannabis ve türevlerini bırakmayı son derece kolaylaştırır.

error: