FELÇLE ZARAR GÖREN BEYNİN, BUNAMIŞ BİR BEYİNE DÖNÜŞEBİLME OLASILIĞI

25 Haziran 2019

 Birçok insan Alzheimer hastalığından felçten daha çok korkuyor olmasına rağmen, aslında felç olasılığını daha korkutucu bulmalısınız.

Felcin yarattığı etki ve tahribat daha fazladır ve aslında, küçük felçler, beyninizi kötü bir felç hastalığı olan Alzheimer hastalığını başlatan faktörlere doğru götürebilirler. Kentucky Üniversitesi’nde Dr.David Snowdon’a göre,beynin stratejik bölümlerinde gerçekleşen bir ya da iki küçük felç, Alzheimer tipi bunamaya yakalanma olasılığınızı yirmi kat arttırır diyor.

  Şaşırtıcı bir şekilde, beyniniz Alzheimer’in verdiği zararın işaretlerini gösterebilir, Fakat eğer bunun yanı felç geçirmezseniz, beyniniz normal bir şekilde çalışmaya devam edebilir; bir felce bağlı hafif bir zihinsel gerileme, hafıza kaybı ve bunama oluşabilir

 Bu ne anlama gelir?

 Bu küçük felçler orta düzeyde zarar görmüş bir beyni, bunamış bir beyne dönüştürebilirler. Uzmanlara göre, eğer felç geçirmezseniz, Alzheimer’in neden olduğu doku bozuklukları ile daha iyi başa çıkabilirsiniz. Alzheimer’in yarattığı tahribatın üzerine bir de felç geçirmenin, beyin hücrelerini yok olmasını hızlandırdığını söyleyebiliriz. Felci engelleyerek Alzheimer’in neden olduğu bunamayı beş yıl erteleme bile, hastalığın ilk semptomlarına sahip olan insanların yarısında Alzheimer’i  durdurabilir.

  Felci önleyen çok basit bir sır var: Sebze ve meyve yiyin, çay için. Sebze ve meyve yemenin felci önlediği ve felç durumunda gördüğünüz zararı azalttığı çok açık. Sebze ve meyvelerin felci önleme gücü, içerdikleri yüksek oksit gidericiler, potasyum, folik asit ya da bir çok faktörün birleşimi olabilir. Ayrıca şunu da belirtmek lazım, sebzelerin felci önleme etkisi meyvelerden daha fazladır.

  Yapılan araştırmalar ne kadar çok sebze ve meyve yerlerse, felç geçirme ya da felç başlangıcına dair uyarı işaretleri gösterme riskleri o kadar azaldı. aslında günde üç öğün sebze ve meyve yemek, toplam felç oranını %22 ve kanamadan dolayı felç geçirme riskini %51 azalttı.Meyve ve sebzeler etkilerini, kan basıncından, kolesterolden, sigaradan, alkolden, egzersizden ya da yağ vekaloriden bağımsız olarak gösterdiler. kısacası, sebze ve meyvelerin içindeki bazı maddeler, başka ne yaptığınızdan bağımsız olarak sizi felce karşı koruyor. Bu çalışmada, sebzelerin felci önleyici etkisi meyvelerden daha fazla oldu.

error: