GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA UYUŞTURUCU SAVAŞLARI DEVAM EDİYOR

24 Mayıs 2019

Geçmiş zamanlarda  bir arkadaşım,

-Sana bir soru soracağım

-Sor dedim.

-Uluslararası para birimi olarak neden daha çok  euro ya da dolar kullanılıyor?

-Bilemedim dedim,

-Cevap basit, çünkü uyuşturucu ve kaçak silah ticareti euro ya da dolar üzerinde yapılıyor da ondan demişti.

Çağımızın en önemli sorunu olarak madde kullanım ve bağımlılığı, yeryüzündeki toplumları, ulusları etkisi altında bulundurmaktadır. Bugünün dünyasında uyuşturucu ve bağımlılık yapan madde savaşları eskisine göre hem daha çok şiddetli, hem daha yaygın, hem daha çok tehlikeli maddeler içeriyor.

Günümüzde kara para olarak bilinen paranın en önemli kaynağı ve gücü de bu uyuşturucu ve bağımlılık yapan maddelerin ticaretindendir.

Ama bu sefer coğrafya farklı, en  başta Amerika olmak üzere dünyayı teslim almaya çalışıyor. Yapılan uygulamalara bakarsak  Amerika’yı teslim aldı bile.

.Bunun nedeni Amerika’nın kullanılan maddelerin ve rantı son derece yüksek ve yaygın bir pazar haline gelmesidir. Neden böyle düşündüğümü iki konuyla anlatmaya çalışacağım.

Birincisi; bugün ”medikal esrar” adı altında esrar pazarlama işleri. Amerika’nın çoğu eyaletlerinde, esrar eczane benzeri dükkanlarda  artık bizzat saygın ilaç firmaların denetiminde, ilgili firmalarca üretilip satılıyor, isteyen ihtiyacı kadar alabiliyor. Böylece sokak dağıtıcıları ekarte edilerek kontrol sağlanmak amaçlandığını söylüyorlarsa da, İşin özü ise hiçte anlattıkları gibi değil. Bu işlerde çok büyük paralar söz konusu, ilaç firmaları bu paraları geçmişte olduğu gibi mafya gruplarına bırakmak istemiyorlar. Bir kılıf bulmaları lazım.

Esrar, ABD Ulusal İlaç Suistimali Enstitüsü’nün verilerine göre 2014’de en çok kullanılan yasa dışı maddeydi. ABD’de yaklaşık 25 milyon kişinin 1 ay boyunca esrar kullandığı raporlanmış, ne oldu?.

Pazarlanmaya çalışılan ”medikal esrar”dan bahsetmek istiyorum. Esrar cannabaceae ailesinde Hint kenevirinden (cannabis Sativa) elde edilir. Marihuana olarak ta bilinir. Esrar satışı, pazarlanması ve kullanımı bir süreden beri enteresan ve gözlerden uzak bir şekilde başta ABD olmak üzere, dünyanın çeşitli ülkelerinde tıbbi amaçla kullanılmak maskesi altında yasalaştı.

Binlerce yıldan beri tüm dünyada keyif verici amaçla kullanılan esrar, dünyanın muhtelif yerlerinde yapılan çok sayıda çalışma ve klinik gözlemlerimizden biliyoruz ki, esrar kullanımının mental sağlığı ne kadar çok olumsuz yönde etkilediğini özellikle erken yaşlarda ve uzun süreli esrar kullanımlarında şizofreni ve diğer psikozların riskini artırdığı bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Bipolar bozukluğu olanların hastalığını provoke ettiği ve şiddetlendirdiği, intihar düşüncelerini sık olabildiği, depresif hastalıkların riskini artırdığı, sosyal fobi sayısında görülme oranında artış olabileceği bilinmektedir.

Esrar tüketiminin tıpkı tütün tüketiminde olduğu gibi akciğer, baş ve boyun kanser riskini artırdığı iyi bilinmektedir.

Esrarın tıbbi amaçlı kullanımı oldukça sınırlıdır. Kemoterapiye bağlı bulantı, kusma ve kronik ağrılarda kullanım tavsiye ediliyor. Oysa ki, bu şikayetler için günümüz tıbbında oldukça ilaç tedavileri mevcuttur.

Esrar ciddi oranda mental rahatsızlıklar ve tetikleme riski taşımasına rağmen yapılan nedir?

Yapılan suistimalin rahatlıkla söz konusu bir maddenin günümüz tıbbında kullanılan bir ilaca dönüştürmek söz konusudur. Bunun gibi madde durumları tıp tarihinde çokça söz konusu olmuştur.

İkinci konu afyon ve afyon ürünleri pazarı;Tarihte bilinen en önemli afyon savaşları; Çin ile Batılı sömürgeci ülkeler arasındaki ilk çatışma 1841 ve 1857 Afyon savaşlarıdır. Bu savaşların temel sebebi afyon ticaretiydi. İngiliz tüccarlar o dönem sömürgesi altında bulunan  Hindistan’dan elde ettiği afyonu Çin’e  sokuyorlardı. Çin, İngilizler için devasa bir afyon pazarıydı. Çin’de yaygın bir afyon kullanımı yayılmaya başlayınca, Çin hükümeti afyon ticaretini yasaklayarak sıkı tedbirler aldı. İngilizler ”serbest ticaretimizi engelliyorsunuz” diye Çin’e savaş açtı.Bu savaşta 100 milyondan fazla Çin’linin öldürüldüğü yazılıyor.

Birinci.Afyon savaşı sonrası Çin 1842 yılında imzaladığı anlaşma ile İngiltere’ye önemli miktarda savaş tazminatı ödedi ve ayrıca savaş tazminatı olarak  Hong-Kong İngiltere’ye verildi.

 İngiliz emperyalizmi serbest piyasa diyerek Çin’lilere afyon satışlarını dayatması, Çin’i yüz yılla yakın sömürge haline getirmişti.

İspanyollar da Amerika yerlilerine ateş suyu adıyla alkolle fethetmeleri gibi.

İki ayrı yüzyılda iki emperyalist güç, yıkım, yağma, talan, acımasızlıkta sınır tanımamışlardı. Bunu ancak kafaları uyuşturarak yapmışlar. İngilizler tüm Çin’i afyona boğarken pazarı ve yağmayı esas almışlardı. Serbest ticaret adıyla Çin’e afyonu dayatmışlar. Bu dönemin parlayan yıldızı HSBC burada doğmuştu. Bu bankanın amacı Çin’de ve Hong-Kong’daki afyon ticaretini ve tabi diğer tüm ticari faaliyetleri finanse etmek ve denetlemek için bu bankayı kurdular.İngiliz mali oligarşisinin temel para kaynaklarının nereden geldiği hakkında bize yeterli bilgi veriyordur.

Kapitalizm ile birlikte afyon ve afyon türevleri, alkol, esrar hep önemli olmuştur.. Kapitalizm binlerce yılların bu doğal maddelerini pazara ve paraya çıkararak  bu maddelere farklı bir yön verdiler.

Afyon bizim tarihimizin de bir parçası olmuştur. Bu gelincik ya da lale görünümlü rengarenk bitki, çorak İç Anadolu toprağına yoksul köylülerinin, bin yıl yaşama tutunabilmelerini sağlamış, sapıyla, samanıyla, yağıyla ve öz sütü ile.insanımıza hayat vermiştir. 1973 yılında ABD’nin dayatması ile yasaklamalar, kısıtlamalar köylünün geçim kaynağını elinde aldığının hikayesini hepimiz biliyoruz.

Doğal opiyum kaynağı afyon, haşhaş, opiyum gelinciği ya da papaver smniferum diye de farklı isimlerle bilinen bitki türünde temel olarak kapsülünden, çizilerek üsarenin kurutulmasından elde edilen sakızıdır. Afyon sakızı çok etkili doğal bir ağrı kesicidir. Bu bitkinin öz sütü insanlar tarafından yüzyıllarca içinde ne olduğu bilinmeden çok etkili bir madde olarak ağrıyı ya da acıyı dindirmekte kullanılmışlar. Sadece ağrı için değil, bulantı, kusma ve öksürüğe de kullanılmış..1897’de Almanya’da Bayer firması, bu güçlü molekülü çocuklar için öksürük şurubu olarak satmış.

Haşhaşın kapsülünden afyon olarak da adlandırılan meyve kabuğundan 20 kadar alkaloid elde edilir. Bunlar afyon türevi olan, morfin, kodein, narkotin gibi tıpta da kullanım alanı olan ve bağımlılık yapan etken maddelerdir. Eroin ise morfinin 3,6-diasetil türevidir ve onun asetilasyonuyla sentezlenen yarı sentetik bir alkaloiddir.

Afyon daha sonra eroin sonuçta büyük bir ekonomiye dönüşmüş, ilaç laboratuarlarında eroinden çok daha güçlü gayrı-tıbbi amaçlarla sentetik afyon türevleri, örneğin fentanil, pedipin gibi maddeler üretilmiş.

 ABD’de son yıllarda önü alınamayan sentetik afyon salgını yaşanıyor. Günde 200, yılda 70.000 kişiyi öldüren bir salgın bu. Amerikan kapitalizminin başetmekte zorlandığı ya da başetmekte zorlanır gibi görünmeyi tercih ettiği bir görüntü veriyor.

Sentetik afyon pazarı, büyük bir pazar. Bu yeni afyon Meksika’dan ya da Afganistan’dan gelen mallara dayanmıyor. Bu afyonlar bizzat ”saygın” ilaç firmalarının fabrikalarında üretiliyor. Sentetik afyon kullanımı saygın ilaç firmalarının  da işini açıyor.

 Anlatmak istediğim, burada artık 1930’ların ya da 1970’lerin mafyası yok. Onların yerinde artık  kerli-ferli kapitalistler, ilaç firmaları var. Yeni afyon pazarlarında para çok. Hem öyle böyle değil.

 Bu kadar çok sentetik uyuşturucu ve paranın olduğu, bu paralı isimlerin gerisinde ise yerle yeksan olmuş binlerce insan hikayeleri.var.Bir elinde tedaviye gitmek için olduğu uçak bileti, öbür elinde ise şırınga ile havaalanı tuvaletlerinde ölü bulunan gençler gibi.

Ve daha onlarca, binlerce trajik hikaye.  

Şimdi Amerikayı nasıl teslim aldığını anladınız mı?

error: