Miami’den Cruises gemimiz 23 şubat 2018 günü Key West limanına yanaştığında; tropikal iklim kuşağı olan bölgenin, içimizi ve tenimizi ısıtan güneşin sıcaklığı ile otobüslerle şehre transfer olurken bizi şahane bir yaz günü karşılıyordu.

Key West Amerika’nın en güney noktasında bulunan güzel bir ada. Florida eyaletinin güney ucunda bulunan 200 kilometrelik bir köprü ile birbirine bağlı, ”Florida Keys” olarak adlandırılan adalar grubunun en sonuncusu. 130.000 yıl önce deniz seviyesinin gerilemesi ve mercan resiflerinin bir kısmının su üstüne çıkması ile oluştuğu için hem scuba ve hem de serbest dalış meraklıları için özel bir yer.
Tropikal iklimi nedeniyle yılın on iki ayı deniz sezonu olan minik bir tatil kasabası, çok düzenli ve dümdüz. Her yere yürüyerek gezilebilinen, sıra dışı trafik lambaları olan farklı bir tatil beldesi. Küba’ya 90 mil uzaklıkta, adadan karşı kıyılara baktığımızda gördüğümüz yer Havana.

1959 yılında Fidel Castro ve arkadaşlarının Batista rejiminin yerine yeni bir Küba hükümeti kurulmasından sonra yeni rejimden kaçanların ilk uğrak yeri bu ada olmuştur. Bu adayı dolaşırken mimarisi ile, insan tipleri ile Küba mahallesini, mahalle sokaklarında Küba kahvecilerini, puro dükkanları ve sokakta masa başında oyun oynayan Küba’lıları görebilirsiniz. Etraftan gelen sıklıkla Latin müziğini çok sık duyuyorsınız. Kısaca ada da Latin kültürünün etkinliğini görürsünüz. Key West’in her köşesinde Küba esintilerine rastlamanız mümkün.

Genellikle Amerikalı zengin turistlerin tercih ettiği bir tatil yeri. Tropik ağaç ve bitkilerin süslediği evler ve oteller, bu adaya özgü tipik mimari yapıları hemen dikkati çekiyor.
Eşimle şehir merkezinde iki saatte yakın dolaştık, Firuze alış veriş yaparken ben güneşin sıcaklığını sokaklarda almanın hazındaydım. Daha sonra Firuze’nin alış verişi bitince,
-Haydi artık gemiye gitmenin zamanı, dönelim, dedim.
-Sen bilirsin dolaşmaktan yoruldum dönelim, dedi.
Rehberimiz ‘dönüşte limana dönmek isterseniz,otobüslerin sizi indirdiği yerde, bekleyen mevcut otobüslere binerseniz, sizi limana geri getirir’ diye uyarmıştı.
Durağa geldik, durakta bekleyen ve turistlerin bindiği otobüse sormadan gidip ön koltuklara oturduk. Gelen turistlerle otobüs dolunca, kaptan yakasına takılı küçük mikrofonla başladı konuşmaya, anlattıkça anlatıyor, geldiğimiz yoldan değil de, şehir içinden, değişik sokaklarda dolanmaya başladı. Limandan gelirken 10 dakika süren şehir merkezi uzaklığı bitmiyor.
Sonunda anladık ki, bizi limana götürecek otobüs değil, yanlışlıkla ada turu yapan tur otobüsüne binmişiz.
-Eyvah dedim,
-Eyvah ta, ne eyvah, ne yapalım?
-Madem ki yanlış otobüse bindik, başladığımız ada turunun tadını çıkaralım.
-Çıkaralım da, ya gemi kalkış saatine yetişemezsek ne olacak?
-Daha zaman var, yetişiriz dedim.

Ada turu çok enteresan, bir deniz fenerinin önüne geldik, turdaki insanların çoğunluğu indi ve destek ayakları denize gömülü bir deniz fenerinin önünde fotoğraflar çekmeye başladılar. Buna önce bir anlam veremedik, Firuze ile bir birimize bakıp gülüştük.
Key West’in ilginç yanı Amerika’nın en uç noktası olması; Buraya gelen her insan, Amerika’nın en uç noktasına geldiğini komşularına ispat edebilmek için, ilk önce ”Amerika’nın güneyindeki en uç noktası” yazılı fenerinin önünde durup aile fotoğrafı çektirirmiş. Bizim gülüp anlam veremediğimiz fotoğraf olayı güneydeki bu en uç nokta olmasıymış.

Key West’te en önemli turistik olay Ernest Hemingway.
1930’lu yıllarda Hemingway bu kasabada yaşamış.
Ernest Hemingway, Amerikalı romancı, hikaye yazarı ve gazetecidir. 1954 yılında Nobel Edebiyat ödülü almıştır. İspanya iç savaşını anlatan ‘Çanlar Kimin İçin Çalıyor’ ve ‘Yaşlı Adam ve Deniz’ romanlarını okumuştum. Ayrıca sinemaya uyarlanan ‘Yaşlı Adam ve Deniz’her iki romanın filmlerini de seyretmiştim.

Ernest Heminway’ın burayı mesken seçmesinin tek nedeni Florida Eyaleti içinde yer aldığı halde, Key West’in Havana’ya Miami’den daha yakın olmasıymış. Siyasi bir nedenden değil, sadece Küba’lı kadnları ve puroları nedeniyle Havana’yı çok seviyormuş.
Key West’in ikinci derecede turistik olayı, ABD’nin 33.Başkanı olan Truman’ın bu adayı çok sevmesi, tatillerini genellikle bu ada da geçirmiş olmasıymış, Harry S.Truman, 1945 yılında o zamanki başkan olan Franklin D. Roosevet’in görev başında ölmesi sonucu başkan yardımcısıyken göreve gelmiştir. Başkanlığa geldiğinde 2. dünya savaşının son ayları yaşanıyordu. Truman’ın Key West’te bir zamanlar yazlık saray, şu an Truman müzesi olarak değerlendirilmektedir.

Eğlenceli ada turu sonrası bizi limana götürecek doğru araca bindik. Gemiden çıkarken geminin verdiği özel kimlik kartıyla çıkmıştık. Liman dönüşünde, liman polisi ile küçük bir pasaport sorununu hal ettikten sonra, dolu dolu yaşadığımız hareketli bir altı saat sonrası dinlenmek için kendimizi odamıza attık.

CategoryGezi Notlarım

iletişim        +90 (212) 571 57 97 +90 (535) 713 02 77