Panik Bozukluk

Panik kelimesi, mitolojide “pan” adı verilen ve vücudunun üst kısmı insana, alt kısmı keçi biçiminde olan yaratıktan gelmektedir. Pan, sürülerin tanrısıdır ve gerek korkunç görünümü, gerekse ürkütücü çığlığı ile sürülerin, orman ve su perilerinin korku içinde kaçışmalarına yol açar. Panik bozukluğun temel özelliği yoğun bir korku veya rahatsızlık ile karakterli bir süreç oluşudur.

Atak aniden başlar ve genellikle hızlı bir şekilde 10 dakika veya daha kısa bir sürede doruk noktasına ulaşır. Çoğunlukla bir tehlike beklentisi veya sonunun geldiği duygusu ve kaçma dürtüsü ile görülür. Çarpıntı, terleme, titreme, boğulma ya da nefes alamama hissi, tıkanma hissi, göğüste ağrı, bulantı veya karında rahatsızlık, baş dönmesi ya da dengesizlik, kontrolünü kaybetme ya da delirme korkusu, ölüm korkusu, paresteziler, soğuk ve sıcak basmaları şikayetleri ile sık sık doktora başvururlar.

Panik bozukluğun süregelmesi ve acil servislere sık başvurular sonucu hastalar hem duygusal, hemde ekonomik yönde yıpranırlar, yaşamlarındaki diğer kişilerle ilişkileri bozulur. Uygun tedaviyle iyileşmeleri mümkündür.

error: