PREGABALİN VE NELER OLUYOR?

22 Şubat 2022
depositphotos_154050664-stock-photo-pregabalin-medical-concept
İlaç ve madde bağımlılık sorunu olan hastalarla ilgili olarak ciddi ilaç talepleri ve bağımlı kişilerle farklı sorunlar yaşamaya devam ediyoruz.
( LYRICA, ALYSE, GALARA, GERİCA, LİR, LYPRE, NEOGABA, NEURİCA, PADEN, PAGADİN, PAGAMAX, PİGNS, PİREPSİL, PRELİCA, REGAPEN, SNAPLİNE, SPESİCOR, SYMRA, ZENİXA) gibi farklı isimlerle Türkiyede satılan PREGABALİN ilaç psişik ve fizik bağımlılığa sebep oluyor,
ilaç kesildiğinde ciddi kesilme belirtileri ortaya çıkmakta olduğunu klinik deneyimlerimizde görüyoruz.
Pregabalin glutamat, noradrenalin ve P maddesi gibi nörotransmitterlerin salınımını azaltarak etki eden yeni kuşak bir antiepileptiktir. Ülkemizde periferik nöropatik ağrı, yaygın anksiyete bozukluğu, fibromiyalji ve parsiyel epilepsili yetişkin hastalarda ek tedavi olarak 150-600 mg/gün dozunda kullanımı onaylanmıştır.
Pregabalin, Gabapentin adlı ilaçlar nedir?
Pregabalin genellikle nöropatik ağrı, fibromiyalji ve anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan turuncu-beyaz, sert jelatin kapsül formunda yeşil reçeteli bir ilaçtır. Epilepsi rahatsızlığında ek tedavi olarak da kullanılabilir. Ana etken maddesi pregabalin, sinirlerin birbirleriyle iletişim kurmak için kullandığı kimyasalların salınımını değiştirerek ağrı ve nöbetleri azaltma etkisine sahiptir. .
Pregabalinin suistimali ve iptila yapıcı etkisi bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de gittikçe artan problem olmaktadır.
Madde bağımlılığı sorunu olan hastalar ısrarla bu ilaçları almak istiyorlar.
-Neden bu ilaçları istiyorsunuz diye sorduğumuz kişiler cevap olarak
-Yıllardan beri, alkol, bonzai, met, eroin veya kokain gibi maddeler kullandıklarını, bu madde bağımlılıklarından dolayı iş, sosyal çevreleriyle ve aileleriyle büyük sorunlar yaşadıklarını, bu ilaçları aldıkları vakit iş ve güçlerine baktıklarını, aile ve eşleriyle ilişkilerini düzelttiklerini, huzurlu olduklarını ifade ediyorlar. Madde bağımlısı kişiler bu ilacı kullanınca sakinleştiklerini, madde kullanımına bağlı ağrılarının azaldığını ifade ediyorlar.
Pregabalinin  temel özelliği, etki mekanizması; Özellikle kemik ağrılarında çok etkili olası, güçlü ağrı kesici olması. Ama bununla birlikte bu ilaçlar ciddi oranda bağımlılık yapıyorlar. Ve bu ilaçlar kesildiğinde bağımlılık yapmaları nedeniyle hastalar sorun yaşanabilir. Onun içindir ki kötüye kullanımı sadece bizde değil dünyada da kötüye kullanım yaygınlaşıyor. Bugün bu ve benzeri ilaç kullanımı deneyimleri madde alt kültüründe yayılması uzun sürmedi. Uyuşturucu madde kullanıcıları pregabalini keşfettiler, etkisini kısa sürede öğrendiler.
 Bu ilaçlar ilk piyasaya sürüldüklerinde; yani Gabapentinoidler epilepside kullanılıyor, nörotransmiter denilen epilepsi ataklarında maddeleri salınımını azaltıyor.
Fakat ilaçlar kullanıma girdikten sonra uygulamada bakılmış ki, bu ilaçların çok güçlü ağrı kesicileri yanında anksiyeteyi azalttığı görülmüş.
Bu ilaçlar vazgeçilmeyecek kadar çok özellikli ve çok geniş kullanım alanlarına sahip olduklarını klinik deneyimlerle öğreniyoruz.
Ağrı kesici özellikleri nedeniyle kullanımı gittikçe arttı. Ağrı kesici özellikleri dışında tedavi amacıyla kullanım alanları çok fazla;
Bipolar bozukluklarda, özellikle aylarca süren major depresif bozukluklarında, alkol ve madde yoksunluk durumlarındaki krizleri önlemede, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluklarında, patolojik kumar bağımlılıklarında, uykusuzluk, huzursuz bacak sendromunda, borderline kişilik bozukluklarında, vertigo, migren, zona, trigeminal nevraljilerinde, diyabet gibi sinir hasarlarına bağlı nöropatik ağrılarda, OKB de, kaşıntı bozukluklarında, ticlerde, kas ve eklem ağrılarında etkili cevap alınıyor.
Kısaca ilaçların endikasyonu geniş; nöropatik ağrı, fibromiyalji, kemik ağrıları, kanser ağrıları, bel ağrısı, diyabet, zona gibi hastalıklarda rastlanan sinir ağrılarına,
Madde kullanan kişilerin; bu ilaç küçük dozlarda sedasyon , gevşeme, mutluluk, uyuşukluk hali, alkol ya da sarhoş kafası, konuşmada bozulma, neşeli ruh hali, sınırları zorlama, fiziksel enerji, cinsel performansta artma, cesaret ve girişkenlik hali ortaya çıkıyor.

Bu yüzden suistimale uğruyorlar. Bıçak sırtı  gibi; hem çok geniş bir kullanım alanı var, hemde bağımlılık potansiyeli var. İlacı kötüye kullananlar ise öncelikle; madde bağımlılığı olanlar, ağır psikolojik sorunu olanlar söz konusu oluyor.  Bu özellikleri dolayısıyla sokağa düşmesi kaçınılmaz bir ilaç grubudur.

error: