Sertleşme Bozukluğu

Sertleşme Bozukluğu(Erektil Disfonksiyon)

Sertleşme bozukluğu, herhangi bir cinsel etkinlik için yeterli ereksiyonu ya da kalıcı biçimde sağlayamama ya da sürdürememe durumu olarak tanımlanabilir. Yani penis hiç sertleşmeye bilir, kısmen sertleşebilir ya da ejakülasyon öncesinde, ya da vajinaya girişinde kaybolabilir.

Geçici ereksiyon güçlükleri her erkeğin yaşamının çeşitli dönemlerinde ya da durumlarında olabilir ve kısa sürede kendiliğinden geçer. Sertleşme bozukluğu, en sık hekime başvuru nedeni olan erkek cinsel işlev bozukluğudur. Toplumda yaygın olarak rastlanır. Sorunun kökeninde organik ya da psikolojik etkenler vardır.

Psikolojik etkenler; stres, depresyon, performans anksiyetesi, partnerin uyarım yetersizliği, seksüel aktiviteye konsantre olma güçlüğü, alkol ve madde bağımlılığı gibi etkenler olabilir.

Sertleşme bozukluğu yapan organik hastalıklar; enfeksiyonlar, kalp yetmezliği, aterosklerotik hastalıklar, renal ve ürolojik bozukluklar, siroz, solunum yetmezliği, genetik hastalıklar, endokrin ve beslenme bozuklukları, ilaçların yan etkileri, cerrahi girişimler(prostektomi, sempatektomi), radyasyon tedavisi vs.

Sertleşme Bozukluğunun Tedavisi Hangi Doktor Tarafından Yapılır?

Bu sorunun cevabı altta yatan nedene göre değişse de, doğru olan sertleşme bozukluğunun tedavisinin, psikiyatri ve üroloji uzmanlarının iş birliği içinde tedavi edilmesidir. Ortak bir protokol içinde hasta değerlendirilmelidir.

error: