Sağlığımız açısında uyku yemek ve içmek kadar doğal ve önemli bir olaydır. Uyku ruhsal ve beden sağlığımızı her gün yenilememiz için mutlak ihtiyaç duyulan ve de hayatımızın üçte birini kapsayan aktif bir durumdur.
Uyku bozuklukları trafik ve meslek kazalarına neden olması nedeniyle aynı zamanda bir halk sağlığı sorunudur.


Uyku bozukluğu hastalığında en sık görülen durum uykuda solunum durması hastalığıdır. Bu hastalığın en önemli belirtisi horlamadır. Horlama uyku sırasında gürültülü solunumla belirir. Horlamanın nedeni ise uyku esnasında boğazda daralma olmasından kaynaklanır. Boğazda bademcikler, küçük dil, damak yapısı gibi darlık oluşturan nedenler dışında; ayrıca aşırı kilo, alkol alımı, yorgunluk horlamayı artırır.
Araştırmalar horlamanın yaşla birlikte artığını,.orta yaş ve üzerindeki toplum bireylerinin yarısının horladığını göstermiştir.
Uyku esnasında solunum durması, boğazdaki tıkanıklıklar nedeniyle tekrarlayan nefes durmasına apne, nefes azlığına hipo-apne denir.
Aşırı kilo, alkol ve madde kullanımı, bazı ilaçlarda uykuda solunum durmasını ağırlaştırır.


Uyku esnasında solunum durması ile peki ne oluyor? Kısaca bir göz atalım.
Solunum durması öncelikle uyku bölünmesine, solunumun durması kandaki oksijen oranında düşmesine neden olabiliyor. Sonuçta soluk alamama uyanma ile sonlanır, bu da sinir sisteminde uyarılara, ilgili sinir sisteminin kalp ve damar üzerindeki etkisi de kan basıncında yükselmeye neden olur. Uyku bozuklukları metabolizmayı bozuyor, kolesterolü yükseltiyor, ateroskleroz dediğimiz damar sertliğine neden oluyor, insulin direncini artırıp kan şekerini yükseltip diabete neden oluyor, cinsel işlev bozukluğuna neden olabiliyor. Yapılan araştırmalar uykusuzluğun kanser riskini artırdığına dair önemli bulgular olduğunu gösteriyor
Uykusuzluk bağımlılıklara neden olabiliyor, uykusuzluk nedeni ile kişi sigara, alkol ve bağımlılık yapan maddelerin tüketimine yönelebiliyor. 
Genel popülasyonda uykusuzluk oldukça yaygın. Bir tarafta uykusuzluk ayrı bir tablo olarak psikiyatrik bozukluklara yol açarken, Bir taraftan da psikiyatrik hastalıklarda bir semptom olarak psikiyatri pratiğinde önemli bir hal olarak görülüyor.


Sabah uykusunu alamamış, dinlenememiş, uykusuzluk nedeniyle zihinsel işlevlerinde bozulma gelişebiliyor. Kısaca uykusuzluk psikiyatrik bozukluklara yol açabildiği gibi, psikolojik bozukluklarda primer semptom ayrı bir tablo olarak ta karşımıza çıkabiliyor.
Uykusuzluğun en sık görüldüğü psikiyatrik vakalar; Depresyon, anksiyete bozuklukları, psikoz, alkol ve madde kullanımıdır
Uykusuzluk işte deyip geçmeyin.

iletişim        +90 (212) 571 57 97 +90 (535) 713 02 77