Beynimiz vücudumuzun en yağlı organıdır, beynin %60’ı lipidlerden yapılmıştır. (Lipidler yağa benzer çeşitli maddeler).  Bu yağlar beyin hücrelerinin yapısını büyük ölçüde etkileyebilirler. Sinir hücrelerine giden bütün önemli ince liflerin ve iki sinir hücresinin birleştiği yer olan sinapsislerin (-zeka, öğrenme, hafıza, dikkat, konsantre olma ve ruh halinin kilit noktalarıdır-) azlığını veya çokluğunu belirler.

Ayrıca yağ molekülleri, beyin hücrelerinin ne çeşit sinir iletkeni yapacağını ve üreteceğini de belirlenmesine de yardımcı olurlar. Harekete geçirdikleri genler ve hormonlar, sizin kendinizi iyi mi yoksa kötü mü hissetmenizi sağlayacaklar ya da beyninize zarar mı verecekler, yoksa faydalı mı olacaklar.  Beyninize doğru besinlerle gerekli olan oranda beslemediğimiz ve zararlı yağları almaya son vermediğimiz sürece, beyniniz verimsiz hale gelir ve büyük olasılıkla bundan dolayı gerektiği gibi çalışmaz.

Bu kesin. Doğru yağ moleküllerini almadığımız ve bol miktarda zararlı yağ molekülü aldığınızda, beyin dokularınızın bir kısmı doğru yağ moleküllerinin eksikliğinden dolayı ölebilir.

Beyin hücrelerinizin dış zarları sertleşebilir ve büzüşebilirler; sinir hücrelerine giden liflerin dokunaçları (bu dokunaçlar diğer hücrelerle iletişimi sağlayan ağı şekillendirirler) yeterince gelişmezler; sinir iletkenleri kimyasalları kuruyabilirler ya da akışları yavaşlayabilir, böylece bu iletkenler sinirlere giremez, bir sinirden diğerine mesaj götüremez hale gelirler. Bu, hiçbir zaman doğanın olmasını istediği bir durum olmamasına rağmen, birçok insanın beyni bu durumdadır.  Birçoğumuzun beynimizi düşük kaliteli kaliteli yağ ile beslediğimizi göz önünde bulundurursanız, bunun heyecan verici, fakat aynı zamanda üzücü bir düşünce olduğunu anlayabilirsiniz.  Sonuç olarak, doğumdan ölüme kadar beyninize aldığınız yağ çeşitleri, beyninize zarar verme ya da faydalı olma konusunda verebileceğiniz en kritik kararlardan bir tanesidir.

iletişim        +90 (212) 571 57 97 +90 (535) 713 02 77