ZİHNİNİZ NASIL ÇALIŞIR ?

19 Ocak 2016

Zihninizin iki düzeyi vardır, biri bilinçli buna akılcı düzeyde diyebiliriz. Diğeri ise bilinçaltı ya da akıl ötesi düzey diyebiliriz. Bilinçli zihninizle düşünürsünüz ama düşünce alışkanlıklarınız bilinçaltınıza gömülür ve bilinçaltınız düşüncelerinizin yapısına göre yaratıcılıkta bulunur. Bilinçaltınız duygularınızın depolandığı bölgedir ve yaratıcı zihin de burasıdır. Eğer iyi şeyler düşünürseniz iyi şeylerle karşılaşırsınız; kötü düşünürseniz arkasından da kötü şeyler gelir. İşte zihniniz böyle çalışır.

Bilinmesi gereken ilk nokta, bilinçaltınızın bir fikri kabul ederek onu uygulamaya başlayacağıdır.İlginç ve hassas bir gerçek var, bu gerçek bilinçaltı yasalarının iyi içinde kötü içinde aynı şekilde çalıştığı gerçeğidir. Bu yasa olumsuz yönde uygulandığında başarısızlığa, düş kırıklığına ve mutsuzluğa neden olur. Oysa, düşünce alışkanlıklarınız uyumlu ve yapıcı olursa, sağlık, mutluluk, başarı ve zenginlik içinde yaşarsınız.

Doğru ve olumlu düşünüp hissetmeye başlarsanız sağlıklı bir bedene ve huzurlu bir zihne sahip olmanız kaçınılmaz bir sonuçtur. Bilinçaltınız, zihninizden geçirip doğru olduğunu iddia ettiğiniz her şeyi kabul edecek ve size bunu yaşatacaktır. Yapacağınız tek şey bir fikri içeri kabul etmektir; bilinçaltınızın yasaları sizi sağlık, yaşam ve dilediğiniz her koşula götürecektir. Siz komutu ya da buyruğu verirsiniz, bilinçaltınız da buna sadık bir biçimde kendisine verilen fikri yeniden üretir. Zihninizin yasası şöyle işler: Bilinçli zihninizle savunduğunuz bir düşünce ya da fikrin yapısına uygun olarak bilinçaltı zihninizden karşılık ya da tepki alırsınız.

Bilinç ve bilinçaltı iki ayrı eylem sahasından ibarettir. Bilinçli zihniniz akıl yürüten bölümdür. Örneğin okuyacağınız kitapları, oturacağınız semti ya da evi ve hayat arkadaşınızı bilinçli zihninizi kullanarak seçersiniz. Bütün karaları bilinçli zihninizi kullanarak alırsınız. Öte yandan, kendi adınıza hiçbir bilinçli seçim yapmasanız da kalbiniz otomatik fonksiyonlarını sürdürür, sindirim ve dolaşım sistemi bilinçli zihninizin kontrolünde bağımsız olarak çalışır.

Bilinçaltınız kendisine gönderilen her şeyi ya da bilinçli zihninizde inandığınız her şeyi içeri kabul eder. Bilinçli zihniniz gibi bunlar üzerinde akıl yürütmez, tersine empoze etme yönünde girişimlerde bulunmaz. Bilinçaltınız, iyi ya da kötü her türlü tohumu yeşerten bir toprak gibidir. Düşünceleriniz de aktiftir ve bu tohumlara benzetilebilir. Bilinçaltınızdaki olumsuz, yok edici düşünceler belli bir zaman içinde kendilerine paralel deneyimleri karşımıza çıkaracaktır.

Unutmayın, bilinçaltınız, düşüncelerinizin iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış olup olmadığını kanıtlamaya uğraşmaz. Yalnızca düşüncelerinizin ve önerilerinizin yapısına göre karşılık verir. Örneğin, bilinçli zihninizle bir şeyin doğru olduğunu tahmin ediyorsanız, bu şey yanlış bile olsa, bilinçaltınız bunu doğru bir düşünce olarak içeri alacak ve kaçınılmaz bir biçimde bunu izleyen deneyimleri yaşamınıza çekecektir; tek neden bunun bilincinizdeyken doğru bir şey gibi kabul edilmesidir.

Bilinçaltı zihniniz sizinle tartışmaya girmez. Bu nedenle, yanlış önerilerde bulunursanız, bunları doğru kabul edecek ve bu önerileri koşul, deneyim ve olay olarak karşınıza getirecektir. Başınıza gelen her şey inandığınız şeyler yoluyla bilinçaltınıza sokulan düşüncelere dayanır.

Eğer bilinçaltınıza hatalı kavramlar göndermiş iseniz, bunlarla baş edebilmenin en güvenli yöntemi, yapıcı ve uyumlu düşünceleri sürekli tekrarlayarak bunları bilinçaltınıza kabul ettirmek ve böylece yeni ve sağlıklı bir yaşam ve düşünce alışkanlığı oluşturmaktır. Zira bilinçaltınız alışkanlıkların ikametgahıdır.

Bilinçli zihninizin düşünme alışkanlığı bilinçaltınızda derin izler bırakır. Eğer alışkanlık edindiğiniz düşünceler uyum ve huzur dolu ve yapıcı ise bu sizin için büyük bir avantajdır.

Yaşamınızda sık sık korku, kaygı ve diğer yıkıcı düşüncelere kapılıyorsanız, çaresi bilinçaltınızın her şeye kadir gücünü fark etmeniz ve özgürlük, mutluluk, kusursuz sağlık komutları göndermenizdir.

error: